News Feature

The Island
Originally published in Island Ad-Vantages, June 14, 2012
Deer Isle-Stonington High School Scholarship Recipients Class of 2012

Graduate Esther Adams

Graduate Esther Adams.

Photo by Kimberly Grindle Order prints of selected PBP photos.

Esther Adams: Summer Evening of Broadway Music, Reach Performing Arts Book Award, Dollars for Scholars, Adam Vickerson Scholarship, Island Education Foundation Award, Ned Felton Community Service Scholarship, Island Fishermen’s Wives Book Award, Island Book Award Fund, D.A.R. Good Citizen Award, Senior Exhibition Scholarship.

Jesse Billings: Island Fishermen’s Wives Fisherman’s Award, Sunshine Seafood Award.

Sarah Boutilier: Johnson Family Foundation Scholarship, Andrew L. Eaton Memorial Scholarship, Sunshine Activity Center Book Award, Fish & Fritter Book Award, Island Fishermen’s Wives Book Award, Burnt Cove Market Scholarship.

Haley Brewer: Irving Sherman Memorial Scholarship.

Janelle Ciomei: Mitchell Institute Scholarship, Joseph & Evelyn Wolffe Foundation Scholarship, Island Teachers Association Book Award, Saunders Memorial Church Book Award, Hancock County Schoolmasters Award, Deer Isle-Stonington Alumni Association Book Award, Fish & Fritter Book Award.

Joseph Condon: Island Fishermen’s Wives Fisherman’s Award, Sunshine Seafood Award, Ann Stinson Graduation Gift.

Emily Cormier: Dollars for Scholars, Les Chalets Français Scholarship, TradeWinds Market Book Award, Island Book Award Fund, Fish & Fritter Book Award.

Ann Dunham: Joseph & Evelyn Wolffe Foundation Scholarship, Dollars for Scholars, Viola Webb Garland Scholarship, Les Chalets Francais Scholarship, Island Book Award Fund, Deer Isle-Stonington Alumni Association Book Award, Janet Libby Memorial Book Award, High School Science Prize.

Kaitlyn French: Island Fishermen’s Wives Book Award, Marine Lodge #122 Masonic Book Award, Marcia Savage Memorial Book Award.

Bradley Heanssler: Island Fishermen’s Wives Fisherman’s Award, Allen Thompson Memorial Fisheries Award, Sunshine Seafood Award.

Caleb Heanssler: Island Fishermen’s Wives Fisherman’s Award, Sunshine Seafood Award.

Kevin Melanio: Theresa Grindel Tehan Scholarship, Carter Family Award, Ann Stinson Memorial Scholarship.

Emma Merritt: Alfred Colwell Memorial Scholarship, Bally Brehman Memorial Scholarship, Sunshine Activity Center Book Award, TradeWinds Market Book Award.

Moriah Nutter: Dollars for Scholars, Harrison-Southworth Fund Education, Achievement Award, Seamark Community Arts Scholarship, Island Book Award Fund.

Jacob Odell: Island Fishermen’s Wives Fisherman’s Award, Charles Knowlton Memorial Fisheries Award, Sunshine Seafood Award, Ann Stinson Graduation Gift.

Sydney Ouzts: Rodney Stinson Post American Legion Scholarship, Harbor View Chapter #136 Eastern Star Scholarship, V & S Variety Scholarship.

Joanne Parker: Priscilla Wendell Island Scholarship, Callie A. Parker Bookstore Award, Jimmy Douglass Memorial Award, Alivia Grace Parker Memorial Scholarship, Fish & Fritter Book Award, Island Nursing Home Scholarship, Daniel Douglas Hardy Memorial Scholarship.

Scott Roy: MELMAC Education Foundation, Tyler/Grandmaison Principals Scholarship, Grand Lodge of Maine Masonic Scholarship, Rodney Stinson Post American Legion Scholarship, Sunshine Activity Center Book Award, Marine Lodge #122 Masonic Book Award, Ann Stinson Memorial Scholarship, Distinguished Senior Exhibition Scholarship.

John Sadler: Ann Stinson Graduation Gift.

Kyle Seile: Cameron Seile Memorial Scholarship, Mountain Rebekah Lodge #87 Scholarship, The Galley Scholarship, Daniel Douglas Hardy Memorial Scholarship, Stanley Grindle Memorial Scholarship.

Owen Simonds: Marta & Jack Harrington Scholarship.

Jacob Starkey: The Wendel Foundation Scholarship, Johnson Family Foundation Scholarship, Eaton Oil Company Scholarship, Ned Felton Community Service Scholarship, Joseph Lane Brown Memorial Scholarship, Jeffrey Babson Fowler Scholarship, V & S Pharmacy Scholarship, Deer Isle-Stonington Alumni Association Book Award, Fish & Fritter Book Award, John Lofty Book Award.

Lucas Trundy: Island Fishermen’s Wives Fisherman’s Award, Sunshine Seafood Award.

Nicholas Trundy: Island Fishermen’s Wives Fisherman’s Award, Sunshine Seafood Award, Ann Stinson Graduation Gift.

Ethan Turner: Bar Harbor Bank & Trust Scholarship, Billings Diesel & Marine Scholarship, Island Fishermen’s Wives Book Award, Genice Hutchinson Memorial Scholarship, Deer Isle-Stonington Alumni Assoc. Book Award.

Through the generosity of 60 individual donors and local organizations, there were 101 separate awards given totaling $64,505.

Graduate Scott Roy

Graduate Scott Roy.

Photo by Kimberly Grindle
Graduate Esther Adams

Graduate Esther Adams.

Photo by Kimberly Grindle